Wirtualna Baza Wiedzy Regionalnej

Ujednolicenie informacji dotyczących konkretnego miejsca.

10. PODSUMOWANIE

Wirtualna Baza Wiedzy Regionalnej może być narzędziem wyrównującym szanse rozwojowe wszystkich obszarów, dzięki dużo łatwiejszej dostępności informacyjnej z zakresu różnych dziedzin. Pomimo ogromnego dostępu do informacji, jaki dziś mamy z wielu źródeł uważam, iż wciąż jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia.

Przekaz informacji jest bardzo nierównomierny, bowiem jedne obszary opisane sa lepiej, a inne gorzej. Wystarczy poszperać w Wikipedii oraz sięgnąć do jej siostrzanych projektów. Nigdzie informacje nie sa opracowane tak samo, a mało tego są one w wielu miejscach nie wystarczające, gdyż opisują poszczególne miejscowości jako całość, zaś w zasadzie nie ma możliwości zebrania informacji na temat mniejszych jednostek, jeśli nie sa one jakoś szczególnie interesujące.

Wirtualna Baza Wiedzy Regionalnej mogłaby pełnić rolę wirtualnej giga biblioteki, z której każdy mógłby korzystać i zarazem dokształcać się. Robiłby to zdalnie wyszukując interesujące rzeczy najszybciej jak to tylko możliwe albo po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę, albo po najechaniu kursorem na kataster nieruchomości lub nazwe własną (adresową), jaką spotykamy dziś np. w Google czy niektórych aplikacjach turystycznych, mapach wirtualnych, itp.. Niosłoby to niestety pewne zagrożenie dla istniejacych bibliotek oraz dla książki samej w sobie. Niemniej jednak proces ten już dziś jest zauważalny, gdy słyszymy iż popyt na tradycyjną książkę spada na korzysć audiobooków i innych multimedialnych źródeł informacji.

Mając na uwadzę fakt, że dziś bardzo dużo osób z wyższym wykształceniem wykonuje prace niezgodne ze swoja profesją projekt Wirtualnej Bazy Wiedzy Regionalnej mógłby znacząco ograniczyć ogólnoświatowy problem bezrobocia strukturalnego oraz ogólnie bezrobocia.

Czytaj pełny artykuł również tutaj.