(Google) Travel Guide

Aplikacja dla pracowników branży turystycznej oraz indywidualnych turystów

1. WSTĘP

Turystyka rozwija się obecnie bardzo szybko. Z reguły tam, gdzie nie ma wojen, większych napięć politycznych lub zbyt skomplikowanych procedur związanych z przekroczeniem granicy staramy się dotrzeć. Jeśli decydujemy się na podróż mamy do wyboru dwie podstawowe opcje: jechać samemu lub zapisać się na zorganizowany wyjazd z biurem podróży. Niemniej jednak każdy z nas, będąc już w trasie mija po drodze coś ciekawego. Sporo osób chciałoby się wielu rzeczy dowiedzieć. Nie zawsze jest to łatwe, z dwóch przyczyn:
- nie zawsze mamy czas na to aby wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o danym miejscu,
- trudno jest nam znaleźć ciekawostki z danego terenu, które najczęściej znane są tylko osobom miejscowym.

Bez względu na to czy wybieramy się na wycieczkę sami, czy z biurem podróży nasz wyjazd składa się z 3 części:
- dojazdu do miejsca docelowego,
- pobytu w miejscu docelowym (ewentualnie przejazd z jednego miejsca docelowego do kolejnego),
- powrotu z miejsca docelowego na miejsce wyjazdu.
Dojazd, przejazd i powrót to przemieszczanie się w terenie pozwalające na oglądanie przez szybę samochodu lub autokaru wielu mniej lub bardziej ciekawych miejsc. Z kolei pobyt w punkcie docelowym można definiowac jako czas:
- wypoczynku (brak aspektu poznawczego),
- realizacji celu służbowego (brak aspektu poznawczego),
- poznawania (zwiedzania), gdzie przynajmniej przez krótką chwilę wykazujemy zainteresowanie danym miejscem, do którego przyjechaliśmy.

W sieci pełno jest przewodników przedstawiających różne obszary administracyjne oraz udzielających wskazówek sprawnego obycia się w naszych wyjazdowych destynacjach. Niemniej jednak gruntowne opracowanie regionów turystycznych wraz z naczelnymi punktami wypadowymi pozostaje wciąż piętą achillesową każdego przewodnika wirtualnego oraz tego, działającego w trybie aplikacji mobilnych. Nie ma także narzędzia, które przywoływałoby informacje terenowe z miejsc, przez które się przejeżdża w drodzę do miejscowości docelowej. Kiedy już jakieś informacje ogólne o danym regionie są przywoływane, najczęściej pochodzą z wolych źródeł edycji jak Wikipedia czy Vikivoyage. Wnioskując wszystkie funkcjonujące narzędzia nie spełniają do końca swojej roli merytorycznej, zachowując jedynie powierzchowny charakter.

W związku z tym chciałbym zaprezentować swój pomysł na w pełni wyposażony w wiedzę merytoryczną aplikację (Google) Travel Guide, która mogłaby łączyć w sobie zarówno wiedzę na temat miejsc docelowych (miejscowości, zabytki) jak i tras dojazdowych. Nazwa Google Travel Guide jest przykładową. Do hasła Google Travel Guide odnosi się co najmniej kilkadziesiąt aplikacji mobilnych ułatwiających podróżowanie oraz gromadzących podstawowe informacje na temat atrakcji turystycznych na całym świecie. Aplikacja mojego autorstwa mogłaby się nazywać inaczej. Nie jest tu istotna jej nazwa tylko rola jaką mogłaby spełniać.

Dalej >>>